Studio Wokalne UG na koncercie SEA-EU w Neapolu

Bez kategorii

26 września 2024 w Villi Doria D’Angri w Neapolu odbył się finał przeglądu muzycznego „SEA EU Concert” koordynowanego przez Parthenope University. Podczas wieczornego koncertu na jednej scenie wystąpili artyści reprezentujący partnerskie uniwersytety sojuszu „European University of the Seas SEA EU” z Malty, Kilonii, Splitu, Neapolu oraz Gdańska.

Przedstawiciele poszczególnych uczelni zostali wybrani w ramach eliminacji, które odbywały na każdym z uniwersytetów. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni studenci, doktoranci oraz wykładowcy. Organizatorzy zadbali o to, żeby zaprezentować szeroki wachlarz odcieni muzycznych podczas koncertu – instrumentaliści solo i w duetach zagrali piękne utwory z klasycznego repertuaru Veronique Vella i Karola Szymanowskiego, trio operowe zaśpiewało fragmenty kompozycji Georga Handel’a, nie zabrakło również utworów Franza Schuberta, Giuseppe Verdiego, które z ochotą nuciła zebrana publiczność, a także popularnych piosenek z pogranicza popu, rocka i country.

Uniwersytet Gdański reprezentowało Studio Wokalne UG, które podczas koncertu zaśpiewało 3 piosenki w języku polskim ze swojego ostatniego autorskiego projektu pt. CZAS:

Myśl (słowa: M. Dacko, muzyka: I. Herbut, P. Kolacz, P. Walicki)

Decymy (słowa: R. Kunce, muzyka: N. Kukulska, M. Dąbrówka)
Ale jestem (słowa: M. Czapińska, muzyka: T. Lewandowski) w aranżacji Krzysztofa Majdy, który także przygotował wokalnie zespół do występu.

Zaprezentowany repertuar, poziom wykonawczy, doskonałe, spójne brzmienie Studia Wokalnego UG  a także osobowości sceniczne wokalistek zostały bardzo ciepło przyjęte przez neapolitańską publiczność.

Warto podkreślić, że był to drugi koncert organizowany w ramach realizacji założeń zadania 4.5. Embracing European values as ​SEA – EU identity hallmarks. Pierwsze działania muzyczne: warsztaty a także koncert pt. Singing by the Sea były zainicjowane i zrealizowane przez Magdalenę Niestoruk z Akademickiego Centrum Kultury UG.

Poza koncertem, w dniach 25-27 września na Uniwersytecie Parthenope odbywał się także Staff Week pt. „Emotional skills through music: SEA EU Concert”, w którym wzięli udział pracownicy Uniwersytetów z Kadyksu, Splitu, Gdańska oraz Neapolu. Nasz rodzimy uniwersytet reprezentowali Krzysztof Majda (kierownik artystyczny Studia Wokalnego UG) oraz Magdalena Niestoruk (manager grup muzycznych, koordynatorka Strefy Muzyki ACK UG „Alternator”). Podczas programu zaproponowanego przez organizatorów wydarzenia, uczestnicy Staff Week’u zwiedzali m.in. Naples Conservatory of Music, San Carlo Theatre, słuchali koncertu „La scuola musicale Settinsulare tra il XVIII e il XIX secolo”, uczestniczyli w przygotowaniach „SEA EU Concert” ale również omawiali przyszłe współprace artystyczne i możliwe wymiany, czy wspólne projekty.

Ważnym elementem rozpoczynającym program Staff Week’u był warsztat przeprowadzony przez Zofię Bełdzińską – doktorantkę UG, członkinię Studia Wokalnego UG i managerkę Akademickiego Chóru UG  pt. „Get to know your voice better!”, który był skierowany nie tylko do pracowników, ale również do studentów biorących udział w koncercie.

Podczas włoskiego tournée poza nawiązywaniem kontaktów, integracją, wspólnym, pełnym inspiracji czasem nie zabrakło przestrzeni na zwiedzanie oraz rozsmakowywanie się we włoskiej kuchni i kulturze, czyli po prostu wdrożenie w życie idei „La dolce vita!”.

Dla Studia Wokalnego UG, był to pierwszy wyjazd zagraniczny, w trakcie którego zespół mógł zaprezentować Uniwersytet Gdański międzynarodowej publiczności. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Prorektor ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia, dr hab. Anny Jurkowskiej-Zeidler, prof. UG, Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”, programu Erasmus + oraz przychylności Biura Projektu European University of the Seas.

aut. SWUG