Neapolitańskie doświadczenia

Nauka, Pracownik Administracyjny, Pracownik Naukowy

Spotkanie “Food & Event Management” oraz “Sustainable Finance”

W dniach 12-14 lutego 2024 r., obył się trzydniowy Staff Week w Neapolu zorganizowany przez Università degli Studi di Napoli Parthenope w ramach projektu SEA-EU. Podczas tych kilku inspirujących dni kadra naukowo-dydaktyczna oraz pracownicy administracji uniwersytetów partnerskich projektu SEA-EU mieli niepowtarzalną okazję do nauki, integracji, inspiracji i wymiany doświadczeń.

Pracownicy grupy Non-Teaching Staff, których z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowały Barbara Madany z Akademickiego Centrum Kultury oraz Agnieszka Beck z Zespołu Promocji i Kontaktów ze Sponsorami, zostali zaproszeni do zanurzenia się we włoskiej kulturze przez pryzmat jedzenia oraz skupili się na zagadnieniach związanych z organizacją wydarzeń realizując program “Food & Event Management”. Z kolei reprezentujący grupę Teaching Staff – dr Magdalena Markiewicz oraz dr Joanna Czerepko z Wydziału Ekonomii,  poszerzali wiedzę z zakresu praktyk i wyzwań w zakresie zrównoważonego finansowania w ramach programu: „Sustainable Finance”.

Uniwersytet Parthenope: „Welcome!”

Uniwersytet Parthenope, który stał się domem dla blisko 20 uczestników Staff Weeku, powstał w 1919 roku z inicjatywy wizjonerskiego wiceadmirała Leonarda Cattolico i skupiał się na pogłębianiu wiedzy o oceanach i morzach jako dynamicznym systemie wymiany. Obecnie Uniwersytet kształci blisko 16 000 studentów, którzy na co dzień mają okazję doświadczać ekscytującego życia akademickiego w samym sercu Neapolu, trzecim co do wielkości mieście Włoch o bogatej historii i kulturowym dziedzictwie.  

Uczestników neapolitańskiego Staff Weeku oficjalnie powitali Prorektor ds. internacjonalizacji prof. Vito Pascazio, koordynator programu SEA-EU prof. Gabriele Sampagnaro oraz dr Marialaura Elliani z Biura Współpracy międzynarodowej, przedstawiając plany na najbliższe dni i uchylając drzwi do świata neapolitańskich tradycji oraz kultury.

 Po przywitaniu uczestnicy wydarzenia zostali podzieleni na dwie grupy: Teaching Staff i Non-Teaching Staff, aby w swoich zespołach rozpocząć prelekcje, wykłady oraz debaty bliskie obszarom, w których się specjalizują. Zajęcia przygotowane przez organizatorów wydarzenia odbywały się w budynku Wydziału Ekonomii i Prawa, z którego okien rozpościerały się przepiękne widoki na morze Tyrreńskie, archipelag Wysp Flegrejskich oraz budzący respekt Wulkan Wezuwiusz.

Sustainable Finance – wykłady o finansowych aspektach ryzyka klimatycznego

Celem serii wykładów i warsztatów „Sustainable Finance”, w których udział wzięły dr Magdalena Markiewicz i dr Joanna Czerepko, było zapewnienie kadrze naukowo-dydaktycznej uniwersytetów zrzeszonych w sojuszu SEA-EU możliwości dogłębnego zrozumienia, w jaki sposób praktyki finansowe można dostosować do celów zrównoważonego rozwoju (środowiskowego i społecznego).

Wydarzenie to stanowiło dla uczestników platformę do poszerzenia wiedzy na temat praktyk, innowacji i wyzwań w zakresie zrównoważonego finansowania. Dzięki serii warsztatów, wykładów i dyskusji uczestnicy zdobyli cenne informacje na temat tego, w jaki sposób finanse i zrównoważony rozwój mogą (i muszą) harmonijnie współistnieć.

Dyskusje nad możliwościami i zakresem analiz ryzyka finansowego z perspektywy nature related risk były prowadzone na bazie doświadczeń międzynarodowych uczestników warsztatów reprezentujących Uniwersytet Gdański, University of Split,  L-Università ta’ Malta, Universidade do Algarve, Università degli Studi di Napoli Parthenope.

Grupa dydaktyczna koncentrowała się na tematyce zrównoważonych finansów, ich ciągłej i szybkiej ewolucji oraz wyzwań, jakie stawiane są przed współczesnym społeczeństwem.

W części przygotowanej dla grupy wykładowców odbyły się wykłady na temat ram ryzyka w obszarze zrównoważonych finansów, regulacji ESG – ich zasad, wytycznych, skutków ich wprowadzania oraz metod zapewnienia przejrzystości i udostępniania informacji rynkowej zgodnie z kryteriami ESG, a także pomiaru i zarządzania ryzykiem naturalnym z perspektywy ostrożnościowej, ubezpieczania ryzyka ESG, ryzyka geopolitycznego w kontekście ESG.

Ważnym elementem programu było także uwzględnienie ryzyka klimatycznego w świadomości finansowej i edukacji ekonomicznej, badanie włączenia finansowego oraz omówienie strategii inwestycyjnych ESG.

Program naukowo-dydaktyczny koordynowany był przez prof. Gabriele Sampagnaro (Department of Business and Quantitative Studies) z Università degli Studi di Napoli Parthenope wraz z prof. Claudio Porzio (Vice Rector for Welfare and Sustainability) i ich zespołem badawczym.

Wydarzenie zakończyło się zorganizowanym w uniwersyteckiej Villa Doria d’Angri seminarium, poświęconym tematowi „Zagrożenia finansowe związane z naturą: wyzwania i perspektywy” z udziałem ekspertów i instytucji międzynarodowych (banki centralne i OECD), po którym nastąpiła sesja wniosków i dyskusji, dająca uczestnikom możliwość dzielenia się inicjatywami i projektami mającymi na celu promowanie sieci SEA-UE w obszarze zrównoważonych finansów.

Uczestnicy programu „Sustainable Finance” mieli ponadto okazję odwiedzenia Museo dell’Archivio Storico Banco di Napoli dokumentującego historię Neapolu przez pryzmat ksiąg finansowych i zapisów dotyczących transakcji sięgających 1505 roku.

Food & Event Management.

Uczestnicy reprezentujący administrację swoich uczelni (grupa niepedagogiczna, non-teaching staff), którym bliski był temat organizacji wydarzeń, wzięli udział w, będącym częścią programu SEA-EU of Parthenope University The Staff Week „Food & Event Management”, wysłuchując m.in. wykładu prof. Rocco Agrifoglio „Zarządzanie wydarzeniami w przemyśle spożywczym” o historii żywności i jej wpływie na lokalną gospodarkę.

Wykład wzbogacony został o praktyczne doświadczenia w tym temacie, oraz ilustrujące istotę organizacji wydarzeń study cases. Szczególnie ważnym punktem programu była debata dotycząca dotychczasowych lekcji wyniesionych z doświadczeń przy pracy z w ramach projektu SEA-EU. Stanowiła ona początek dla wielu rozmów obywających w kolejnych dniach wydarzenia zorganizowanego przez włoskich partnerów.

Celem tego programu, w którym udział wzięły panie Agnieszka Beck oraz Barbara Madany, było zapoznanie uczestników z potężnym potencjałem kultury żywności, budowania strategii działania i ekonomicznych wyników przedsiębiorstw powiązanych z obszarem wytwarzania tradycyjnych dla regionu produktów żywnościowych. Podczas trzech dni zajęć uczestnicy zgłębili historię produkcji tradycyjnego włoskiego jedzenia i mogli zrozumieć, jak jego wytwarzanie i dystrybucja wpływa na strukturę lokalnej gospodarki. Zajęciom towarzyszyły  prezentacje, debaty i praktyczne wykorzystanie przestrzeni do wspólnej pracy. Ponadto program miał na celu wskazanie sposobów na ożywienie twórczości w przestrzeni poprzez działania związane z budowaniem zespołu.

Dzięki zaangażowaniu prof. Raffaele Fiorentino, uczestnicy wzięli udział w „Tour Pasta Experience” w rodzinnej firmie Pastificio Di Martino.

Kulturę i tradycję neapolitańską przybliżali dr Antonio Leo i dr Sara Erica Rocco (Biuro SEA-EU), a koordynował program prof. Rocco Agrifoglio

SEA-EU – projekt, który łączy

Nietuzinkowość projektu SEA EU polega na tym, że jest to jeden z niewielu projektów łączących pracowników administracji oraz naukowych i to należących do różnych kultur. Możliwość współpracy osób pochodzących ze wszystkich poziomów struktury uniwersytetu, posiadających różne umiejętności i doświadczenia, stanowi solidną platformę do wypracowywania wspólnych rozwiązań i osiągania sukcesów.

Podobnie było  w przypadku tego Staff Weeku. Mimo różnic programowych, wynikających z innego rodzaju potrzeb w zakresie nabywanych kompetencji, obie grupy miały wiele okazji do spotkań na wspólnych zajęciach. Umożliwiło to nie tylko nawiązanie współpracy między poszczególnymi biurami i omówienie wspólnych nadchodzących projektów, ale również budowanie mostów pomiędzy zespołami pracowników naukowo-dydaktycznych, a pracownikami administracji nawet w obrębie tych samych uczelni oraz wypracowanie wzajemnego zrozumienia wobec stawianych nam zadań zarówno w codziennej pracy, jak wyzwań związanych z projektem SEA-EU.

Rozsmakowani w neapolitańskiej kulturze

Podczas organizowanego przez Uniwersytet Parthenope Staff Weeku, Włosi przygotowali dla uczestników programu „Food & Event Management” jedyne w swoim rodzaju zajęcia budowania zespołu, które odbyły się w Associazone Verace Pizza Neapoletana. Uczestnicy grupy Non-Teaching Staff poznali neapolitańskie pizzaiolo, uznane przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Już podczas pierwszych minut spotkania uczestnicy przekonali się, że dla Włochów pizza to nie jest tylko danie, a zwłaszcza w Neapolu gdzie powstała, tylko sztuka, forma wyrażenia swojej tożsamości, nośnik pamięci oraz duma przechodząca z pokolenia na pokolenie, a przygotowanie idealnego ciasta wymaga cierpliwości, precyzji i określonej sekwencji ruchów.

„Dzisiaj zobaczycie coś co jest tak naprawdę bardzo starożytne, zrozumiecie po tym dlaczego Neapol został zbudowany wokół pizzy (…) Spójrzcie na Margeritę ona nawet odzwierciedla kolory naszej flagi: mozzarella, sos pomidorowy, bazylia”. – mówił Maestro Pizzaiolo – Peter Surace

Wyjątkowe doświadczenie wspaniałej włoskiej tradycji, nasycone przepięknym aromatem neapolitańskej pizzy i ferią wyśmienitych smaków będzie niezapomnianym wspomnieniem z neapolitańskiego Staff Weeku. 

Program Staff Weeku przygotowanego przez Parthenope Univeristy miał na celu nie tylko rozwój twardych kompetencji jego uczestników, ale również poznanie włoskiej kultury, a tym samym lepsze zrozumienie (jakże ważne przy międzynarodowym projekcie) stosunkowo nowych partnerów w sojuszu SEA-EU. Organizatorzy Staff Weeku stworzyli dla jego uczestników sposobność do wzajemnego poznania oraz zorganizowali nieszablonowe formy integracji, aby wspólne stawianie czoła zadaniom związanym z projektem SEA-EU było łatwiejsze, a przyszłe plany realizowane były w duchu międzynarodowej, niepohamowanej współpracy i rozwoju.

aut. A.Beck & B.Madany