Na drodze do wspólnych kierunków studiów

Nauka, Pracownik Administracyjny

Za nami dwa międzynarodowe spotkania, które przybliżą sojusz SEA-EU do stworzenia wspólnych kierunków studiów. Na początku marca 2024 roku Uniwersytet w Algarve zaprosił do siebie ekspertów z 8 uczelni partnerskich odpowiadających za program Erasmus Mundus oraz ofertę edukacyjną.


W spotkaniu „Erasmus Mundus at 20: Innovating in Joint Degree Higher Education” wzięły udział Anna Smykowska z Biura Kształcenia oraz Magdalena Zieniutycz z Biura Współpracy Międzynarodowej. Tematyka szkolenia prowadzonego przez Profesor Isabel Cavaco była bardzo interesująca – pozwoliła uczestnikom poszerzyć wiedzę w zakresie tworzenia wspólnych programów studiów, ponadto warsztatowy charakter zajęć umożliwił  zmierzenie się ze złożonością prezentowanych zagadnień i poznanie wielu praktycznych aspektów związanych z tworzeniem programów oraz aplikowaniem o dofinansowanie w ramach programu MUNDUS. Cenna była możliwość skorzystania z dużego doświadczenia, jakie posiada Uniwersytet w Algarve, w prowadzeniu studiów wspólnych. Nie zabrakło również czasu na złożenie wizyty w International Relations and Mobility Office, uczestnicy mieli także możliwość zwiedzenia wystawy “The World at UAlg”, prezentującej pamiątki z różnych stron świata, podarowane przez zagranicznych studentów i gości oraz “Cities of SEA-EU”,  prezentującej członków Sojuszu, gdzie eksponowane były m.in. prace autorstwa  prof. UG Anety Oniszczuk-Jastrząbek.

W kolejnych dniach reprezentujący Biuro Kształcenia Anna Smykowska i Marek Kościelniak oraz dr hab. Przemysław Borkowski, prof. UG, Prodziekan Wydziału Ekonomicznego,  wzięli udział w spotkaniach SEA-EU Joint Programs Working Group (JPWG), w którym uczestniczyło ponad 20 przedstawicieli sojuszu SEA-EU. Podczas spotkań omawiane były wyzwania związane ze wspólnymi programami studiów w oparciu o różne przepisy uniwersyteckie i krajowe, w tym: mobilność studentów, certyfikacja znajomości języka angielskiego, praktyki zawodowe, relacje branżowe i proces oceny oraz zapewnienie jakości kształcenia. Poruszone zostały również kwestie finansowania i opłat za studia. Spotkanie zakończył Adriano Pires z Uniwersytetu w Algarve, przedstawiając informacje na temat wspólnej platformy i tożsamości cyfrowej JPWG.

Fot. International Relations and Mobility Office UAlg, M. Zieniutycz