5. urodziny SEA-EU oraz inauguracja Welcome Centre UG w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego

Kultura, Partnerzy

21 lutego 2025 roku w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się uroczystość z okazji piątych urodzin sojuszu SEA-EU – European University of the Seas, połączona z inauguracją Welcome Centre UG – centrum wsparcia gości zagranicznych. Wydarzenie zgromadziło społeczność Uniwersytetu Gdańskiego oraz przedstawicieli partnerskich uczelni z Europy, którzy dołączyli online.

SEA-EU to sojusz dziewięciu europejskich i nadmorskich uczelni z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu, Malty, Neapolu, Algarve oraz Bodø. Inicjatywa, wspierana przez Komisję Europejską w ramach konkursu „European Universities” finansowanego ze środków Programu Erasmus+, stawia sobie za cel stworzenie międzynarodowego, interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego. Sojusz zrzesza uczelnie kształcące ponad 150 000 studentów i zatrudniające około 18 000 pracowników. SEA-EU łączy tradycje kulturowe i gospodarcze regionów związanych z morzem, podkreślając strategiczne znaczenie sektora morskiego dla gospodarek regionów.

Z okazji piątych urodzin SEA-EU wszystkie uczelnie partnerskie zorganizowały 21 lutego 2025 r. lokalne uroczystości. Uniwersytet Gdański również włączył się w obchody, łącząc je z inauguracją Welcome Centre. To nowa przestrzeń w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego, która ma za zadanie pełnić funkcję centrum kompleksowej obsługi studentów i gości zagranicznych na Uniwersytecie Gdańskim.

W wydarzeniu udział wzięli między innymi przedstawiciele władz Uniwersytetu Gdańskiego oraz przedstawiciele samorządu. Gości powitał dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG:

Welcome Centre to miejsce, które powstało między innymi dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu zespołu ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia UG. Doceniamy także nieocenione wsparcie, jakie nasza uczelnia otrzymała od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) dzięki wsparciu w ramach projektów „Welcome to Poland”, oraz od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) w ramach programu Erasmus+. Te inicjatywy znacząco przyczyniły się do rozbudowy naszych możliwości akademickich oraz operacyjnych w zakresie obsługi międzynarodowych studentów i kadry naukowej. Dzięki takim inicjatywom, intensyfikujemy nasze działania na rzecz budowania inkluzywnego środowiska akademickiego, które otwiera się na różnorodność kulturową, społeczną i intelektualną, umacniając w ten sposób nasz globalny charakter i przystępność. Jest z nami również pan inżynier Tomasz Karpowicz, którego wkład przyczynił się do stworzenia spójnej kompozycji estetycznej przestrzeni na parterze Biblioteki – zauważył Rektor UG.

W uroczystości udział wziął również Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Mobilności i Bezpieczeństwa:

Bardzo dziękuję panu rektorowi, pani rektor oraz wszystkim zgromadzonym za zaproszenie, nie tylko na otwarcie tego fantastycznego miejsca, ale także do wspólnego tworzenia SEA-EU. Miasto wspiera wasze inicjatywy, nie tylko dobrym słowem, ale poprzez instytucje miejskie również uczestniczymy wspólnie w różnych konferencjach i projektach – podkreślił Piotr Borawski.

Dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prorektor ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia Uniwersytetu Gdańskiego zwróciła uwagę na potencjał, jaki tkwi w społeczności sojuszu uczelni nadmorskich:

 – Tutaj dzisiaj bije serce Uniwersytetu, co napawa mnie ogromną radością i dumą. Widzę tu same uśmiechnięte i zaangażowane twarze. Każdy z obecnych ma swoją międzynarodową historię, co jest niezwykle piękne. Nasz sojusz, który rozpoczął się jako wizja zapisana na papierze, stał się żywą wspólnotą ludzi i przyjaciół, zmieniających oblicze szkolnictwa wyższego – powiedziała dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG.

W drugiej części uroczystości odbyło się połączenie online z przedstawicielami uczelni partnerskich. Piąte urodziny SEA-EU to dowód na sukces i dynamiczny rozwój współpracy. Przedstawiciele zagranicznych uniwersytetów zrzeszonych w SEA-EU zwrócili uwagę na kluczowe elementy wspólnie podejmowanych działań, takie jak realizacja programów mobilności, innowacyjne podejście do kształcenia oraz transfer wiedzy. Wszystkie te czynniki razem budują fundamenty nowoczesnej europejskiej edukacji. Sukces sojuszu jest efektem ciągłej wymiany doświadczeń oraz współpracy, która umożliwia realizację licznych projektów badawczych i dydaktycznych. Podkreślono, że integracja, wspólne działania oraz gotowość do zmian są fundamentami dalszych osiągnięć SEA-EU.

Aut. Szymon Gronowski