Wizyta z Uniwersytetu NORD

Współpraca

W dniach 2-5 września 2024 roku Uniwersytet Gdański odwiedziła delegacja studentów i pracowników Uniwersytetu NORD w Norwegii. Obie uczelnie są zrzeszone w sojuszu SEA-EU. Wizyta ta finansowana była głównie z norweskiego programu NORD Master Plus przeznaczonego dla uzdolnionych studentów realizujących swoje projekty badawcze na potrzeby magisterium i przygotowań do doktoratu.

Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, we współpracy z Biurem Projektu European University of the Seas, a także Biurem Współpracy Międzynarodowej koordynowało pobyt gości z Norwegii.

Studenci realizujący program Master Plus mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania innego europejskiego uniwersytetu. Uczestniczyli również w szeregu zajęć dydaktycznych i metodologicznych. Ich pobyt otwarty został przez wykład dr Kamili Stępień-Rejszel, która opowiedziała o wyzwaniach dla polskiego systemu edukacji. Uczestnicy w ramach dyskusji porównywali polskie i norweskie doświadczenia edukacyjne i poszukiwali dobrych praktyk wartych naśladowania.

Drugiego dnia pobytu studenci z Uniwersytetu NORD prezentowali założenia swoich projektów badawczych, przyjęte metodologie i dotychczasowe ustalenia. Warto nadmienić, że grupa charakteryzowała się znaczącą interdyscyplinarnością w ramach swoich zainteresowań badawczych: projekty dotyczyły bowiem edukacji wczesnoszkolnej, terapii logopedycznych, tożsamości lokalnych, a także sportu i e-zdrowia. Merytoryczne wsparcie oraz pomocne uwagi lub wątki warte dalszej refleksji podsuwali studenci i doktoranci Uniwersytetu Gdańskiego: mgr Sebastian Barczak, Joanna Jakubowska i Mateusz Dynakowski, a także pracownik Instytutu Politologii, dr Kornel Bielawski.

W ramach wizyty odbyło się także spotkanie w Rektoracie UG, w trakcie którego goście mieli okazję poznać profesora Arnolda Kłonczyńskiego, do niedawna prorektora ds. studenckich, a także pracownice i pracowników Biura Projektu European University of the Seas – SEA-EU, Biura Współpracy Międzynarodowej, Centrum Komunikacji i Promocji oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG. Dzięki tym spotkaniom obie strony miały szansę zaprezentować swoje codzienne zadania oraz strategie marketingowe. Po stronie UG zaprezentowano także uniwersyteckie czasopismo naukowe “Progress” skierowane szczególnie do młodych naukowców. Dzięki temu opiekunka naukowa studentów z Norwegii, prof. Anna CohenMiller zgodziła się dołączyć do rady naukowej naszego czasopisma! Aktywności studentów i pracowników zostały zarchiwizowane na zdjęciach oraz materiałach video. Specjalista ds. audiowizualnych, Rafał Mielczarek, odpowiada za przygotowanie odpowiedniego filmu podsumowującego całą wizytę.

Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie miejsc o znaczeniu historycznym. Delegacja, pod opieką studentów UG, odwiedziła choćby gdańskie tereny stoczniowe i dowiedziała się o ich znaczeniu w historii politycznej Polski.

Jeszcze przed odlotem goście z Norwegii podkreślali atrakcyjność kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i tego, co oferuje on swoim studentom i pracownikom. Delegacja była również usatysfakcjonowana merytorycznym wsparciem, jakie otrzymała od pracowników i studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Ta satysfakcja była na tyle duża, że planowana jest kolejna wizyta Norwegów w Polsce!

aut. Kornel Bielawski/ Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej