Wizyta Biura Współpracy Międzynarodowej w Splicie

Bez kategorii

🇭🇷 W ten niemalże zimowy dzień prezentujemy garść wspomnień ze słonecznej Chorwacji!

Zachęcamy do przeczytania relacji przedstawicielek Biura Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego, które miały okazję odwiedzić Uniwersytet w Splicie w dniach 8-10 listopada. Celem wyjazdu było zapoznanie się ze strukturą i organizacją pracy analogicznej jednostki w uczelni partnerskiej SEA-EU. Podczas wizyty odbyły się spotkania z pracownikami różnych komórek zajmujących się współpracą międzynarodową. Ana Ćosić, kierowniczka lokalnego Biuro Współpracy Międzynarodowej opowiedziała o zadaniach, strukturze i funkcjonowaniu sekcji, zaś Ana Marinović przedstawiła współpracę Uniwersytetu w Splicie z uczelniami partnerskimi, co dało możliwość zapoznania się ze sposobem pracy i okazję do wymiany doświadczeń.

W kolejnym dniu odbyło się spotkanie na terenie tamtejszego kampusu, w którego sercu mieści się Uniwersytecka Galeria Sztuki. Jej dyrektorka, Helena Trze Jakelić, przybliżyła cele Galerii, jakimi są wzbogacanie lokalnej sceny artystycznej o wysokiej jakości wystawy, oferowanie programów i współpracy m.in. młodym artystom. W Galerii, która stanowi imponującą przestrzeń wystawienniczą, można było podziwiać wystawę grafik pt. Fortuna prof. Endiego Poškovića, urodzonego w Bośni artysty sztuk wizualnych, grafika i pedagoga. Po wizycie na kampusie przyszedł czas na spotkanie ze specjalistami zajmującymi się rekrutacją cudzoziemców – Daliborą Behmen i Tiną Komar, które pozwoliło nie tylko porównać i przeanalizować specyfikę procesu rekrutacji studentów zagranicznych na naszych uczelniach, lecz także podzielić się opiniami i doświadczeniem na temat umiędzynarodowienia, zarówno w wymiarze związanym z rekrutacją studentów jak i kadry administracyjnej i akademickiej. Zwieńczeniem pobytu były ponowne odwiedziny w siedzibie biura oraz spotkanie z zespołem. Dzięki owocnym rozmowom wszyscy uczestnicy spotkań mogli podnieść swoje kompetencje i lepiej się poznać, zaś pobyt w Splicie, spacery w ruinach Pałacu Dioklecjana, po Starym Mieście i malowniczych okolicach, dał możliwość poznania chorwackiej kultury oraz gościnności jego mieszkańców.
Aut. Magdalena Zieniutycz, Joanna Zakrzewska