SPOTKANIE ZESPOŁÓW SEA-EU DOC NA MALCIE

✏ Podsumowanie dotychczasowych prac w ramach projektu SEA-EU DOC, plan na najbliższe miesiące oraz przygotowanie warsztatów dla doktorantów w zakresie podnoszenia kompetencji i działania na rzecz upowszechniania efektów projektu, to główne punkty drugiego międzynarodowego spotkania partnerów projektu SEA-EU DOC, które odbyło się na Uniwersytecie Maltańskim.

Spotkanie odbyło się w dniach 1-3 marca 2022 roku. Udział w nim wzięli przedstawiciele uczelni – partnerów projektu: Uniwersytet Maltański (Malta), który był gospodarzem, Uniwersytet w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytet Zachodniej Bretanii (Francja), Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kilonii (Niemcy), Uniwersytet Gdański (Polska), Uniwersytet w Splicie (Chorwacja).

Partnerzy projektu spotkali się w progach gościnnego Uniwersytetu Maltańskiego w kampusie w Valletcie, a zjazd prowadzili: prof. Nicholas Vella (Uniwersytet Maltański) oraz prof. Catherine Meur-Ferec i Justine Roddier (Uniwersytet Zachodniej Bretanii).

W czasie spotkania zaprezentowano dotychczasowe efekty działań realizowanych w ramach projektu – między innymi rezultaty badania ankietowego na temat potencjalnych kierunków rozwoju kariery zawodowej doktorantów i absolwentów studiów doktoranckich, badania grup fokusowych oraz wywiady (pisemne i wideo) z doktorami, absolwentami studiów doktoranckich, pracującymi w sektorze Blue economy. Zaproponowano także terminarz i zasady przyszłych szkoleń dla doktorantów oraz sposoby upowszechniania wyników projektu. Liderzy projektu z poszczególnych uniwersytetów uczestniczyli również w spotkaniu z Panią Agnès von der Mühll, ambasadorką Francji na Malcie.

Projekt „Beyond academia: broadening the career horizons of doctoral students in marine and maritime sciences in Europe” (SEA-EU DOC) jest realizowany w ramach partnerstwa strategicznego na rzecz szkolnictwa wyższego Programu Erasmus+ w konsorcjum European University of the Seas (SEA-EU). Celem SEA-EU DOC jest wypracowanie dobrych praktyk na podstawie doświadczeń absolwentów uczelni partnerów oraz zaoferowanie europejskim uniwersytetom standardów kształcenia i wyposażania doktorantów w kompetencje potrzebne do podjęcia zatrudnienia na pozaakademickim rynku pracy w szeroko rozumianej gospodarce morskiej. Projekt ma także na celu wzmocnienie współpracy między partnerami, promowanie rozwoju, testowanie wdrażania innowacyjnych praktyk oraz rozwijanie przedsiębiorczości i aktywnej współpracy w różnych obszarach wśród doktorantów i doktorów. Uniwersytet Gdański jest liderem 1. zadania (Intellectual Output 1), w ramach którego przygotowywane są wywiady (pisemne oraz wideo) z absolwentami studiów doktoranckich – doktorami, którzy pracują w szeroko rozumianym sektorze gospodarki morskiej.

Uniwersytet Gdański w czasie drugiego międzynarodowego spotkania SEA-EU DOC reprezentowali: prof. Barbara Pawłowska (Wydział Ekonomiczny) – kierownik projektu z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego oraz członkowie zespołu: prof. Barbara Klassa (Wydział Historyczny), dr Anna Panasiuk (Instytut Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii), dr Beata Czechowska-Derkacz (Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych) oraz mgr inż. Mateusz Byczkowski (Centrum Komunikacji i Promocji – Zespół Promocji).

Projekt SEA-EU to sojusz sześciu europejskich i nadmorskich uczelni, który realizuje wizję międzynarodowego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego. Jego celem jest budowanie konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego, zapewnienie mobilności studentów i pracowników oraz zadbanie o najwyższą jakość kształcenia. W związku z ogłoszeniem konkursu na poszerzenie istniejących sojuszy w ramach Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich, do konsorcjum już wkrótce dołączą nowi partnerzy z Uniwersytetu Parthenope w Neapolu, Uniwersytetu w Algarve oraz Uniwersytetu Nord w Bodo.

dr Beata Czechowska-Derkacz, Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG, specjalista ds. promocji badań naukowych

Pozostałe aktualności

Zdjęcie grupowe uczestników Staff Weeka przed fontanną

Wielojęzyczny Staff Week na Uniwersytecie Maltańskim!

Staff Week for Academic Staff Crafting Qualitative Research In Management & Accounting 

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania

Jak rozwijać karierę badawczą? Staff Week w Kilonii