Praktyki w Splicie – podsumowanie

Student

🇭🇷 Z przyjemnością dzielimy się z Wami wrażeniami z wizyt studentów Uniwersytetu Gdańskiego w uczelniach partnerskich SEA-EU. Tym razem zachęcamy do przeczytania relacji z jednego z najdłuższych i najowocniejszych wyjazdów. Bohaterem historii jest student Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, Alan Warszawski, który odbył miesięczne praktyki zawodowe na Uniwersytecie w Splicie. Podczas stażu miał okazję pracować na Wydziale Patologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz w szkole medycznej UNIST pod okiem jednej z najbardziej doświadczonych patalożek, prof. Mericy Glaviny Durdov.

Program praktyk obejmował zagadnienia histopatologii – głównie nowotworów piersi. Nasz student został zaangażowany do badań próbek nad materiałem pochodzącym od pacjentów, współpracy z zespołem naukowców z Nowej Zelandii nad poznaniem wpływu nowoopracowanej cząsteczki chemicznej na wzór glikozylacji błony w komórkach nowotworów piersi i jajnika, a także pomocy w pisaniu artykułu naukowego dotyczącego wpływu SNAIL1, SNAIL2 oraz VISTA na długość życia osób z rakiem płuc. Brzmi ambitnie prawda?

Trzymamy kciuki za dalszą współpracę, bo z wielu źródeł wiemy, że pan Alan ma zadatki na naukowca światowej sławy!

📝 Poniżej podsumowanie praktyk autorstwa Alana warszawskiego: Praktyki zawodowe rozpoczęły się 22.08.2022 roku moim przylotem do Splitu. Pierwszego dnia zostałem oprowadzony przez opiekuna praktyk Panią prof. Mericę Glavinę Durdov po Wydziale Patologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Splicie oraz po budynkach School of Medicine znajdujących się na kampusie około 1km dalej od szpitala. Moje praktyki odbywałem głównie w budynku Wydziału Patologii, gdzie przez 2 pierwsze tygodnie pobytu miałem okazję nauczyć się podstaw histopatologii, głównie nowotworów piersi poprzez oglądanie slajdów histologicznych oraz dokładną analizę wraz z Panią Profesor Mericą Glaviną Durdov, która z zawodu jest patologiem z 40 – letnim stażem. Moja praca jednak nie kończyła się tylko na oglądaniu slajdów. Miałem okazję uczestniczyć w procesie przygotowywania próbek od momentu, kiedy tkanka trafia na Wydział Patologii, poprzez jej utrwalanie w parafinie, oczyszczanie z tkanki łącznej i tłuszczowej, utrwalanie w parafinie, cięcie i barwienie HE aż do momentu, gdy powstaje z niej slajd histologiczny. Dzięki temu miałem niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak wyglądają nowotwory w skali makro oraz mikro. Dodatkowo zostałem nauczony wykonywania barwień immunohistochemicznych oraz immunofluorescencyjnych. W międzyczasie zostałem zaangażowany do pomocy w pisaniu artykułu naukowego dotyczącego wpływu SNAIL1, SNAIL2 oraz VISTA na długość życia pacjentów z rakiem płuc – dzięki temu miałem okazję poznać sposób prowadzenia badań na materiale klinicznym pochodzącym od pacjentów. Podszlifowałem również swoje umiejętności biostatystyce poprzez tworzenie krzywych ogólnego przeżycia tzw. Krzywe Kaplan-Meier oraz wykonując testy biostatystyczne mające na celu wykazać jak ekspresja danego genu koreluje z danym parametrem histopatologicznym.

Kolejne 2 tygodnie, oprócz ciągłej pracy nad publikacją, spędziłem w budynku School of Medicine oraz w budynku dobrze mi znanego Wydziału Patologii. W pierwszym z budynków uczestniczyłem w badaniu prowadzonym przez prof. Vedranę Čikeš Čulić, gdzie miałem okazję przeprowadzić eksperyment cytometrii przepływowej od rozmrożenia komórek do hodowli, poprzez prowadzenie hodowli, aż do ostatecznego odrywania komórek i barwienia ich odpowiednimi przeciwciałami i analizy wyników z wykorzystaniem cytometru przepływowego. Celem badań, we współpracy z naukowcami z Nowej Zelandii, było poznanie wpływu nowoopracowanej cząsteczki chemicznej na wzór glikozylacji błony w komórkach nowotworów piersi i jajnika. Naukowcy podejrzewają, iż modulacja ww. wzorów glikozylacji może być skutecznym sposobem na leczenie wielu typów nowotworów. W drugim z budynków kontynuowałem naukę podstaw histopatologii oraz miałem okazję wykonać izolację RNA z tkanek ludzkich oraz amplifikować je za pomocą RT-qPCR z wykorzystaniem starterów specyficznych dla VISTA, SNAIL i SLUG. Dodatkowo praca nad publikacją dalej trwała i trwa dalej, nawet teraz kiedy jestem w domu.