Paweł Golonko, student UG, zwycięzcą pierwszej edycji SEA-EU Film Festival!

Student

Film krótkometrażowy Metal-Girl,nakręcony przez studenta Uniwersytetu Gdańskiego Pawła Golonko, zdobył główną nagrodę w ramach SEA-EU Film Festival, wydarzenia zainicjowanego przez Uniwersytet w Splicie. Już niedługo w chorwackiej uczelni odbędzie się pokaz 11 zwycięskich filmów, z których aż 5 powstało na Uniwersytecie Gdańskim!

Absolutnie się nie spodziewałem, jest to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie i ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że konwencja i historia zaprezentowana w filmie trafiła we wrażliwość jury – mówi reżyser filmu Metal-Girl. – Film już raczej kończy swój festiwalowy obieg. Można było go zobaczyć m.in. na Octopus Film Festival w Gdańsku, festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, a także na festiwalach w Austrii, Grecji i Włoszech.

W Festiwalu wziąć udział mogli młodzi filmowcy ze wszystkich 9 uczelni SEA-EU. To dla nich świetna okazja, aby nie tylko wyrazić siebie, ale także zobaczyć, nad czym pracują ich rówieśnicy z innych krajów UE. Już niedługo część z nich spotka się w Splicie i zaprezentuje swoje filmy przed międzynarodową publicznością w ramach Staff Weeku poświęconego sztuce.

Spośród 31 zgłoszeń wybrano 11 wyróżniających się filmów, z czego aż 5 zostało zgłoszonych przez studentów UG. Oto pełna lista dzieł, które zakwalifikowały się do Przeglądu Filmów SEA-EU w Splicie:

  • Metal-Girl (Gdansk) (nagroda główna)
  • L’écologie en vers (Brest)
  • L-Għarusa (Malta)
  • CHAOS (Gdańsk)
  • RADNA NEDJELJA (Split)
  • Beyond the River (Gdańsk)
  • Stempel (Gdańsk)
  • Cavador (Algarve)
  • The Sound (Algarve)
  • Beyond the boundaries of the frame (Gdańsk)
  • Stranded in Kazakhstan (Kiel)

SEA-EU Film Festival przyświeca motto „Najlepsze kino przemawia do ciebie osobiście, ujawnia część ciebie, o której istnieniu nie wiedziałeś”. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zachęci innych studentów i młodych artystów do dzielenia się swoimi filmami – piszą organizatorzy festiwalu.

O Metal-Girl

Film opowiada o dziewczynie, która odkrywa, że może przyciągać metalowe przedmioty, i to akurat w momencie, gdy jej dawna miłość powraca do szkoły. Dziewczyna próbuje okiełznać nową moc oraz zrozumieć swoje uczucia do chłopaka – mówi Paweł Golonko, student Wydziału Filologicznego na kierunku Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej.

Metal-Girl zgłębia żywe i burzliwe emocje okresu dojrzewania, uchwycając niezręczność, podekscytowanie i nieprzewidywalność. Głównym motywem filmu jest samoakceptacja. Podczas tworzenia filmu nie brakowało wyzwań. Ze względu na bardzo ograniczony budżet reżyser i jego zespół musieli wykazać się pomysłowością, szczególnie przy przedstawianiu supermocy głównej bohaterki.

Więcej informacji na temat twórczości Pawła możecie znaleźć na jego Instagramie.

aut. Marcel Jakubowski

Twórcy filmu Metal Girl