Zarządzanie portem i logistyką będzie tematem studiów magisterskich MIPMAL przygotowywanych przez uczelnie partnerskie sojuszu SEA-EU. 22 września organizatorzy kierunku spotkali się z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk SA, aby porozmawiać o potencjalnej współpracy. Pomorskie przedsiębiorstwo wyraziło chęć zaangażowania się w inicjatywę, co stanowi ważny krok w realizowaniu jednego z pierwszych wspólnych kierunków sojuszu SEA-EU.
Podczas spotkania komitet nadmorskiego konsorcjum zaprezentował program studiów, który przewiduje podnoszenie kwalifikacji obecnych lub przyszłych pracowników portów i przedsiębiorstw z morskiego sektora TSL. Nasi partnerzy z Portu zauważyli, że oferta zapewnia absolwentom kwalifikacje potrzebne do pracy w administracji portowej lub biznesie portowym. Dobre przyjęcie inicjatywy MIPMAL oznacza, że wspólny projekt uczelni nadmorskich będzie odpowiadał na aktualne zapotrzebowanie rynku transportu morskiego.
Po dyskusji nt. potencjalnej współpracy przedstawiciele MIPMAL mieli okazję zobaczyć, jak działa Port Gdańsk. Dzięki spacerowi po terminalu Baltic Hub (dawny DCT Gdańsk) zespół SEA-EU zobaczył, jak działa infrastruktura portowa w jednym z miast partnerskich.
Kierunek MIPMAL (Master in Port Management and Logistics) to wspólna inicjatywa Uniwersytetu w Kadyksie, Uniwersytetu Maltańskiego, Uniwersytetu w Splicie, Uniwersytetu w Algarve oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Naszą uczelnię w tej inicjatywie reprezentuje Prodziekan ds. Nauki Wydziału Ekonomicznego dr hab. Przemysław Borkowski, prof. UG. Jej celem jest utworzenie kierunku studiów magisterskich, którego program odpowiadałby na zapotrzebowanie osobowe portów z całej Europy.
Dzięki nowemu partnerstwu program MIPMAL będzie przygotowany we współpracy z instytucjami, które na co dzień zajmują się administracją morską i logistyką. Komitet kierunku prowadzi dalsze rozmowy z branżą portową, m.in. z hiszpańskim Zarządem Portu Algeciras i maltańskim Freeport of Malta.
aut. Marcel Jakubowski