Trzy miasta, w których znajdują się uczelnie partnerskie SEA-EU, otrzymały sześć milionów euro na projekt „UNITES” w ramach programu „Science comes to town”. Blisko 70 instytucji z Kilonii, Brestu i Splitu połączy siły w 2026 r., aby zwiększyć innowacje, potencjał badawczy i znaczenie nauki w swoich regionach.
– Wraz z partnerami w Breście i Splicie demonstrujemy siłę ekosystemów innowacji, które są napędzane przez badania w naszych regionach i w całej Europie – mówi Burmistrz Kilonii dr Ulf Kämpfer. – Siła ta rozwija się szczególnie wtedy, gdy wzmacniamy zaufanie do nauki poprzez inicjatywy typu „Science comes to town” i udostępniamy jej wyniki wszystkim obywatelom.
Interesariusze SEA-EU zacieśniają więzi
Kilonia, Brest i Split od dwóch lat współpracują w ramach SEA-EU Cities Council, czyli organu, który łączy samorządy miast uczelni sojuszu. „UNITES” stanowi symboliczne przeniesienie tej międzyregionalnej współpracy na wyższy poziom. Miasta zakładają ścisłą współpracę przy projekcie zarówno z Uniwersytetem w Splicie, Uniwersytetem Kilońskim i Uniwersytetem Zachodniej Bretanii w Breście jak i z pozostałymi uczelniami SEA-EU, w tym Uniwersytetem Gdańskim, jako partnerami międzynarodowymi.
W ramach projektu powstanie program wydarzeń obejmujący 365 dni w 2026 r. Twórcy projektu zaplanowali m.in. konkurs dla młodych naukowców, Festiwal Nauki oraz akcję popularyzującą naukę. – Rok 2026 będzie niezaprzeczalnie rokiem nauki w naszym regionie dla wszystkich: dorosłych, młodzieży, uczniów, studentów i naukowców, a także decydentów i przedsiębiorstw – mówi Burmistrz Brestu François Cuillandre.
Poszerzenie społeczności SEA-EU o miasta, porty, zagraniczne instytucje i przedsiębiorstwa to jedna z najważniejszych misji drugiego etapu realizacji sojuszu. Dzięki tym działaniom znaczenie uczelni partnerskich wzrasta nie tylko w środowisku akademickim, ale również w otaczających je regionach, miastach i samorządach. – Łącząc obywateli z nauką i naukowców z nowymi możliwościami, kształtujemy Europę, w której innowacje są częścią codziennego życia – powiedziała Komisarz UE ds. startupów, badań i innowacji Ekaterina Zaharieva.
Program dofinansowania „Science comes to town” to kontynuacja inicjatywy „Europejskie Miasto Nauki”, w ramach którego co dwa lata jedno z europejskich miast zyskało miano stolicy nauki. Celem tych działań jest rozwój innowacji w Europie, podkreślania znaczenia odpowiedzialności społecznej oraz aktywnego zaangażowania obywateli i społeczeństwa w badania naukowe. “UNITES” jest jedynym projektem, który otrzymał dofinansowanie w tej edycji programu.