Kongres SEA-EU

Wyniki badań naukowych przeprowadzonych podczas pierwszego rejsu SEA-EU, międzynarodowe kierunki studiów, wystawa obrazów „SEA EU by the Sea” – za nami SEA-EU Congress. Na międzynarodowej konferencji w Algarve – współorganizowanej przez Uniwersytet Gdański – zebrali się przedstawiciele władz uczelni z całego świata, którzy pod koniec wydarzenia podpisali wspólną deklarację Global Gateway Declaration.

– 32 uczelnie, 27 krajów z Zachodniej i Wschodniej Afryki, Północnej i Południowej Ameryki, Azji i Europy. To niesamowite, dziękuję wam wszystkim za przybycie – powitał zebranych Rektor Uniwersytetu w Algarve prof. Paulo Águas. – Mam nadzieję, że Kongres pomoże nam wzmocnić i rozwinąć sieć współpracy, która już istnieje między naszymi instytucjami.

Następnie głos zabrał Koordynator Generalny sojuszu SEA-EU prof. Fidel Echevarría, który pokrótce przedstawił najważniejsze działania konsorcjum. Szczególną uwagę zwrócił na inicjatywy wychodzące poza to, co zostało zapisane w projekcie, np. rejs SEA-EU do Kadysku. Podkreślił także, że obecnie głównym celem dziewięciu uczelni partnerskich jest osiągnięcie statusu prawnego sojuszu. Przemówienie prof. Fidela Echevarríi zwieńczyła zapowiedź nowego filmu promocyjnego SEA-EU.

Sukcesy pierwszego etapu sojuszu SEA-EU

Serię naukowych prezentacji rozpoczęła dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka, prof. UG. Oceanografka z UG opowiedziała o poprzednim rejsie SEA-EU, który odbył się w 2022 roku. W trakcie ponad miesięcznej wyprawy zebrano próbki wody, powietrza, ziemi i zanieczyszczeń w różnych miejscach wzdłuż zachodniego brzegu Europy.

Naukowczyni po raz pierwszy przedstawiła efekty tych badań. Jednym z niepokojących wyników było odnalezienie mikroplastików we wszystkich 10 miejscach poborowych na każdej badanej głębokości. Porównano także stopień zanieczyszczenia powietrza w pięciu nadmorskich miastach: Gdańsku, Gdyni, Kilonii, Kadyksie i Breście. Stężenie aerozoli w atmosferze czterech portów okazało się być w zakresie normy wyznaczonej przez WHO. Zanieczyszczenie większe od tego poziomu wykryto jedynie w Gdyni. Na zakończenie prof. Agata Weydmann-Zwolicka zapowiedziała nowy rejs SEA-EU z Gdańska do Bodø, który odbędzie się w czerwcu 2024 r.

Wyniki pracy naukowej przedstawili także młodzi badacze SEA-EU. W ramach inicjatywy Science Show prowadzonej przez Ulfa Everta z Uniwersytetu w Kilonii trójka doktorantów w przystępny sposób opowiedziała o tematach swoich prac doktorskich.

Prorektor Uniwersytetu w Splicie prof. Zoran Đogaš podsumował działania Obserwatorium Blue Economy. Jednym z nich jest platforma dla badaczy SEA-EU, która pomoże w transferze technologii, zbieraniu danych na temat środowiska czy wymianie najlepszych praktyk badawczych.

O flagowym projekcie SEA-EU 2.0., jakim są wspólne międzynarodowe kierunki studiów, mówiła Lola Perea z Uniwersytetu w Kadyksie. Obecnie trwają prace nad 4 inicjatywami: MIPMAL, Turqooise, Sustainable Blue Economy oraz Marine and Maritime Sciences & Technologies. Według planów kierunki organizowane przez uczelnie SEA-EU ruszą już w roku akademickim 2025/26.

SEA-EU – współpraca wychodzi poza Europę

Pierwszy panel dyskusyjny dotyczył głównych wyzwań, z którymi mierzą się społeczeństwa afrykańskie. W rozmowie wzięli udział Rektorzy i Prorektorzy uczelni afrykańskich oraz przedstawiciel marokańskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, Badań i Innowacji. Wszystkie te instytucje są partnerami zewnętrznymi sojuszu SEA-EU.

Następnie o wyzwaniach, z jakimi mierzą się ich regiony, opowiedzieli partnerzy z Azji, Karaibów oraz Ameryki Północnej i Południowej. W panelu wzięli udział przedstawiciele uczelni z USA, Kanady, Paragwaju, Brazylii, Dominikany, Chin i Sri Lanki.

– Jako rektor uczelni szczególnie zwróciłem uwagę na urbanizację naszego społeczeństwa. Wybrzeża USA są bardzo gęsto zaludnionymi regionami. Przenoszenie się ludzi z mniej zurbanizowanych przestrzeni do miast wymaga odpowiedniej infrastruktury i skutkuje m.in. większym zanieczyszczeniem – opowiadał Rektor Uniwersytetu Północnej Karoliny Wilmington prof. Aswani K. Volety.

Perspektywę pracodawców przedstawili członkowie Rady Doradczej SEA-EU. Reprezentanci portów, fundacji i innych miejsc pracy dyskutowali nt. kompetencji przyszłości, które odpowiedzą na nowe wyzwania naszego społeczeństwa.

O tym, jak na współczesne problemy odpowie sojusz SEA-EU, rozmawiali reprezentanci wszystkich dziewięciu uczelni partnerskich oraz przedstawiciele uczelni stowarzyszonych – Narodowego Uniwersytetu im. Ilji Miecznikowa w Odessie i World Maritime University w Szwecji.

– Potrzebujemy nowej energii, stworzenia nowego „silnika”, który przyspieszy niezbędne zmiany w naszych krajach i uczelniach. Oznacza to, że potrzebujemy doskonałości w edukacji i badaniach. Musimy zapewnić nowe kompetencje naszym studentom. Potrzebujemy nowego sposobu myślenia w zarządzaniu uczelnią – i to nie tylko wśród zespołu rektorskiego – powiedziała przedstawicielka Uniwersytetu Gdańskiego Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG.

W ostatnim panelu o społeczeństwie przyszłości wypowiedzieli się reprezentanci pokolenia Z oraz przedstawiciele uczelni SEA-EU. W dyskusji ze strony Uniwersytetu Gdańskiego wzięła udział Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed dr hab. Ewelina Król, prof. UG.

Jakie zmiany niosą wyzwania przyszłości?

Formalną część wydarzenia zwieńczyło uroczyste podpisanie Global Gateway Declaration, którą poza partnerami SEA-EU podpisali także reprezentacji partnerów zewnętrznych sojuszu. Dokument wyraża wolę jego sygnatariuszy m.in. do działania zgodnie z Agendą 2030 ONZ, edukacji nowych pokoleń nt. zagrożeń mórz i oceanów czy promocji kultury współpracy międzynarodowej.

Drugą część SEA-EU Congress wypełniły wydarzenia kulturalne. Jednym z nich był wernisaż wystawy obrazów Zastępcy Kanclerza ds. Informatyzacji, Komunikacji i Promocji dr hab. inż. Anety Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG. Ekonomistka z Uniwersytetu Gdańskiego namalowała cykl obrazów przedstawiający miasta, w których znajdują się uczelnie SEA-EU. Wystawa została pierwszy raz zaprezentowana w 2022 r. w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego podczas inauguracji roku akademickiego 2022/23.

Z okazji przedstawienia pierwszych wyników rejsu badawczego SEA-EU z Gdańska do Kadyksu przygotowano także wystawę najlepszych zdjęć wykonanych podczas wyprawy. Na fotografiach uchwycono prace badawcze, piękne widoki i elementy życia codziennego załogi oraz naukowców.  

aut. Marcel Jakubowski

Pozostałe aktualności

Zdjęcie grupowe uczestników Staff Weeka przed fontanną

Wielojęzyczny Staff Week na Uniwersytecie Maltańskim!

Staff Week for Academic Staff Crafting Qualitative Research In Management & Accounting 

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania

Jak rozwijać karierę badawczą? Staff Week w Kilonii