Konkurs Zielony UG – znamy zwycięskie projekty!

Konkurs Zielony UG – znamy zwycięskie projekty!Konkurs Zielony Uniwersytet Gdański dobiegł końca. W wyniku głosowania do realizacji zostało wyłonionych pięć projektów. Rezultaty głosowania poznaliśmy w poniedziałek, 3 czerwca podczas uroczystości na Wydziale Filologicznym. Konkurs jest realizowany w ramach projektu SEA-EU 2.0 finansowanego ze środków programu Erasmus+.

Celem konkursu Zielony UG jest zachęcenie studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego do udziału w ekologicznej i społecznej transformacji naszego kampusu. Uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do stworzenia mieszanych zespołów (studenci, nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracji) i zaproponowania projektów, które stanowić będą wkład w zieloną transformację kampusu UG. Ważną zasadą było to, aby każdy zespół angażował co najmniej jedną osobę z dwóch różnych grup naszej społeczności.

Gości uroczystości powitała dr hab. Anna Maria Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej UG, Przewodnicząca Komisji Konkursowej Zielony UG, która uczestniczyła w wydarzeniu zdalnie.

Kapituła konkursu była pod wielkim wrażeniem zgłoszonych projektów. Ich różnorodność, pomysłowość i ilość pokazują ogromne zaangażowanie społeczności akademickiej UG w sprawy zrównoważonego rozwoju, za co bardzo dziękujemy – mówiła dr hab. Anna Maria Jurkowska-Zeidler, prof. UG.

Następne głos zabrała dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Koordynator Zadania 4.4. SEA-EU Goes Greener.

Bardzo cieszymy się z tak dużego zainteresowania konkursem i chęcią współuczestniczenia studentów, pracowników administracji i naukowców w tworzenie naszego Zielonego Uniwersytetu. Będziemy towarzyszyć zwycięskim zespołom w całym procesie realizacji projektów. Zapraszamy do śledzenia strony Centrum Zrównoważonego Rozwoju, na której będziemy informować o postępach realizacji pomysłów wszystkich pięciu zespołów – zwróciła uwagę dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG.

Genezę konkursu, przebieg oraz dane statystyczne zaprezentował dr Krzysztof Szczepaniak, Dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.

Do konkursu zostało zgłoszonych 30 projektów. 15 z nich zostało zatwierdzonych do głosowania przez Komisję Konkursową. Tematyka zgłoszonych projektów była bardzo rozległa. Uczestnicy pozytywnie zaskoczyli nas swoją pomysłowością i oryginalnością, proponując projekty dotyczące edukacji, rozwoju infrastruktury terenowej, wewnętrznej, sportu oraz rozwoju terenów zielonych – wymieniał dr Krzysztof Szczepaniak. – Wyniki konkursu dowiodły, że w społeczności akademickiej naszego uniwersytetu istnieje ogromny potencjał i chęć do realizacji wspólnych działań tworzących przyjazne środowisko pracy i edukacji młodzieży, w zgodzie z celami zrównoważonego rozwoju.

W głosowaniu elektronicznym przeprowadzonym 20-27 maja 2024 wzięło udział 816 pracowników oraz 1064 studentów i doktorantów UG. W sumie oddali oni 4566 głosów. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu i punktację poszczególnych projektów.

Miejsce 1: Ogród Społeczny Zielona Przystań w BUG

Kwota: 19 910,00 zł

Lokalizacja: Taras Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego

Planowane jest zaproszenie do współpracy studentów reprezentujących każdy z wydziałów UG, a następnie zorganizowanie wydarzenia, podczas którego wspólnie zostaną zasadzone zioła lub rośliny, symbolizujące konkretny wydział. Zielony symbol każdego wydziału zostanie wylosowany w czasie tego wydarzenia. Oprócz tego, planowane jest wyposażenie tarasu w rośliny oddające cień w upalne dni.

Główny wnioskodawca: Patrycja Laskowska, Sekcja Promocji,Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego

Współautorzy: Maria Mincewicz, Monika Budzińska, Marietta Tiszbein, Aleksandra Chrobak

Miejsce 2: Żywe Zielniki: Rodzime Łąki i Ziołowe Ogródki UG

Kwota: 15 990,00 zł

Lokalizacja: Kampus Oliwa

Celem projektu jest stworzenie „żywych zielników”: spontanicznych łąk i ziołowych ogródków, poprzez kontakt z nimi, zwiększenie wiedzy na temat roślin i ich społeczno-kulturowych biografii, utworzenie przestrzeni bioróżnorodności, oraz zwiększenie świadomości na temat strategii i praktyk zrównoważonego rozwoju, szczególnie praktyk poprzez ograniczenie działań.

Główny wnioskodawca: dr inż. Anna Zadrożna, adiunkt , Zakład Antropologii Nowego Świata i Studiów Etnicznych

Współautorzy: Robert Dettlaff, Rafał Pawłowski, Dominika Konkol, A. Mogiełka, Bartek Łukaszewicz, Marta Leszczyńska, Zofia Wrosz, Michał Depczyński, Konrad Nowak, Marta Szaszkiewicz, Michalina Kuczkowska

Miejsce 3: Wymiana oświetlenia na ledowe w Bibliotece Prawnej UG

Kwota: 20 000,00 zł

Lokalizacja: Biblioteka Prawna UG

Celem projektu jest ograniczenie zużycia i efektywne wykorzystanie energii elektrycznej. Biblioteka Prawna UG czynna jest przez 6 dni w tygodniu ( co daje 75 godzin tygodniowo). Światło między regałami pali się cały ten czas dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie energooszczędnych lamp ledowych.

Główny wnioskodawca: Anna Stasiewicz-Jakubik, Kierownik Biblioteki Prawnej Uniwersytetu Gdańskiego

Współautorzy: Katarzyna Arabasz, dr Tomasz Snarski

Miejsce 4: Zielone stopnie obok baru przy Rektoracie oraz doposażenie „kieszonki” na neofilologii

Kwota: 18 120,00 zł

Lokalizacja: Rektorat UG, Neofilologia

Doposażenie stopni przed barem, głównym wejściem oraz patio przy neofilologii w donice z roślinami.

Główny wnioskodawca: Aleksandra Hołomej, Biuro Dziekana Wydziału Filologicznego

Współautor: Dawid Dacko

Miejsce 5: Skwer Horacego

Projekt jest możliwy do realizacji poprzez zwiększenie środków niezbędnych jego realizacji na podstawie § 9. ust. 4 Regulaminu Konkursu. Dofinansowanie zostało przyznane przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego.

Skwer Horacego, którego zielone nasadzenia nawiązują do tradycji antycznych ogrodów, to zespolenie przestrzeni edukacyjnej i rekreacyjnej. Stanowi fizyczne i metaforyczne połączenie przeszłości z teraźniejszością, uwrażliwia na piękno natury i kultury, promuje ideę zielonego uniwersytetu.

Kwota: 10 684,00 zł

Lokalizacja: Teren zielony nieopodal sklepu Castorama

Główny wnioskodawca: dr hab. Tatiana Krynicka, prof. UG, Zakład Filologii Klasycznej

Współautorzy: Julita Maniecka, Ewa Matczuk, Patryk Gałązka, dr Jacek Pokrzywnicki

Kolejny etap konkursu

Następnym etapem Konkursu jest realizacja pięciu projektów z dofinansowaniem. O postępach w  realizacji na bieżąco będzie informować Centrum Zrównoważonego Rozwoju na stronie WWW oraz w mediach społecznościowych. 

Realizacja Konkursu nie byłaby możliwa bez pomocy i zaangażowania pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. W organizację zaangażowały się między innymi: Centrum Zrównoważonego Rozwoju, Centrum Eksploatacji Nieruchomości (w tym Dział Obiektów Dydaktycznych), Centrum Komunikacji i Promocji oraz Centrum Informatyczne. Dziękujemy!

aut. Szymon Gronowski

zdjęcia Mateusz Byczkowski

Pozostałe aktualności

Zdjęcie grupowe uczestników Staff Weeka przed fontanną

Wielojęzyczny Staff Week na Uniwersytecie Maltańskim!

Staff Week for Academic Staff Crafting Qualitative Research In Management & Accounting 

Zdjęcie grupowe uczestników spotkania

Jak rozwijać karierę badawczą? Staff Week w Kilonii